Jehněčí a skopové maso

0:00 | 4. 4.

autor: Lenka Heroldová

Jehněčí patří mezi tradiční pokrmy ve většině zemí Evropy, jelikož ovce se zde chovají už jedenáct tisíc let.

Jejich maso se jedlo jíž v mladší době kamenné. Předpisy na přípravu jehněčího masa se dochovaly ze starého Říma z 1.stol. po Kristu.

Úpravy jehněčího a skopového masa se v různých obdobích měnily. Římská úprava masa spočívala v tom, že před pečením bylo maso potřeno olejem a pepřem, osoleno a okořeněno koriandrem. V 17. st. byla nejoblíbenější úprava jehněčího nadíváním. Jehněčí hrudí se vyplnilo nádivkou z vajec, smetany, slaniny, zelené petrželky, špenátu okořeněné muškátovým květem, pepřem a zázvorem, poté se peklo na másle. Jehněčí a skopové maso je šťavnaté, křehké a velmi chutné. Tradičně se koření česnekem, cibulí, pepřem a libečkem.

Ovšem záleží především na fantazii kuchaře, a tak není výjimkou příprava jehněčího s kari, chili, zázvorem, tymiánem, hořčicí, šalvějí, mátou, oreganem i koprem, koriandrem a bazalkou úplně samozřejmě. Díky dnešní kvalitě surovin se jehněčí maso zcela běžně používá i při přípravě studených předkrmů, salátů a též k přípravě polévek.

Maso má velmi jemnou vůni a obsahuje málo tuku, který ovšem velice rychle chladne a je nutné mít před servisem pokrmu nahřáté talíře a připravené gloše.

Upravujeme následující části:

_Jehněčí plec_ se používá na rolády, kebab, guláš a na mletá masa.
_Jehněčí kotlety_ se používají na přípravu minutek a grilád.
_Jehněčí hřbet_ je ideální k pečení a grilování.
_Jehněčí kolena_ nejsou zpracovávána jen dušená, ale bez obav se používají i na pečení a grilování.
_Jehněčí hrudí_ se klasicky plní, dusí a peče.

Po vepřovém nejtučnější

Skopové maso je po vepřovém nejtučnější, protože má jemná svalová vlákna. Nejchutnější je ze zvířat mladších dvou let. Skopovou kýtu zpravidla pečeme, šrůtku nebo celý hřbet také pečeme nebo připravujeme na roštu. Hřbet s ledvinkou můžeme i dusit. Maso se má upravovat úplně čerstvé nebo naložené v kysaném mléku, které se musí každý den měnit. Starší maso je vhodné naložit, aby zkřehlo. **

Recepty z jehněčího masa:

Jehněčí kotlety s česnekovou majonézou

Pečený jehněčí hřbet

Jehněčí kotlety se žampiony a paprikou

Jehněčí pečeně na česneku Jehněčí špíz

Recepty ze skopového masa:

Skopová pečeně

Skopový guláš

Pilaf se skopovým masem

Další recepty z jehněčího a skopového masa naleznete ZDE!

Diskuze

Recepty.centrum.cz má zájem poskytovat prostor jen slušně vedené diskuzi. Publikováním svého příspěvku se zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. V případě, že Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, vzbuzuje podezření z porušení zákona nebo jinak odporuje pravidlům, vystavujete se riziku, že Vaše IP adresa bude pro přidávání příspěvků zablokována.

Zobrazuje se posledních 20 vláken. Zobrazit diskuzi.

  • od: fnek  13.3.05 v 19:30

    Anglicke jehneci

    Kdyz jsem kdysi davno ochutnala jehnecinu v CR, mela jsem ...

    IP: 127.0.0.xxx

Novinky e-mailem

Nemáte e-mail? Založte si jej zdarma »